Fugt- og temperaturstyring

Fugt- og temperaturstyring, også kaldet fugtstyret ventilator, er ofte et essentielt i lokaler med behov for tørre rum, som eksempelvis museer, papirlagre, serverrum og biblioteker, for at kunne opbevare genstande og materialer korrekt.
Eksempelvis stiller en IT-leverandører også ofte krav til fugt- og temperaturstyring for at kunne give garanti på deres maskiner, og derfor er det nødvendigt at overveje, hvilke forebyggende tiltag man kan tage. Derfor er der brug for en løsning som temperaturstyring.

Frekvensstyrede ventilatorer

Luftmængden kan typisk varieres ved hjælp af frekvensstyrede ventilatorer eller VAV-spjæld, som er med til at justere tryk- og luftmængdeforhold. Temperaturen styres via varmegenvinding eller via eftervarmeflade eller køleflade. Kræves der affugtning sker det netop også ved anlæggets køleflade eller eftervarmeflade. Der kan også installeres en separat affugter, som kan afhjælpe dine udfordringer.

Befugtning

Befugtning kan ske efter flere principper. Oftest har vi installeret dampbefugtning, men hvis du har brug for mere information, er du altid velkommen til at ringe.
Vi har stor erfaring med varmegenvinding, hvor energi kan genanvendes til alles fordel, og dette sker typisk via roterende veksler, modstrømsveksler eller flader som er væskekoblede. KK-Ventilation rådgiver om det korrekte valg og kan lave løsninger, der passer 100% til opgaven.

Automatisk drift

Drift af anlæg sker typisk via et komplekst automatikanlæg, som brugeren ikke skal justere/indstille på i den daglige drift.
Anlægget kan kobles på centralt styrede anlæg (CTS) og kan overvåges via opkobling til internettet. På denne måde kan udfordringer hurtigt opdateres og justeres, således du ikke skal kæmpe med problemer i for lang tid.

Kontakt os i dag og hør mere om, hvordan vi kan hjælpe dig med at få en fugtstyret ventilator, så dine kæreste ejendomme kan bevares under de passende luftforhold. Med adresse i Hørning, laver vi opgaver omkring Aarhus, Skanderborg, Horsens, Randers, Grenå, Viborg, Vejle og områderne omkring disse byer.